П`ятниця, 26.04.2024, 10:51





Вітаю Вас Гість | RSS
Меню сайту
Форма входу
Увага!
[02.11.2020][Оголошення]
конференція (0)
[22.10.2017][Шукаю роботу]
вимоги (0)
Головна » Дошка оголошень (10)

Оголошення [4] Шукаю роботу [1]
Ви - випускник нашого факультету за спеціальністю "Технологія виробництва і переробки продукції тваринництва" та шукаєте роботу - розміщуйте тут своє резюме!
Пропоную роботу [5]
Ви можете запропонувати роботу нашим випускникам - пишіть, будь-ласка, сюди

Проблеми сучасного бджільництва

Оголошення | Переглядів: 1231 | Дата: 02.11.2020 | Коментарі (0)

Чи обов’язкове запровадження НАССР у закладах громадського харчування???

ЗАКОНОДАВЧЕ ПІДГРУНТЯ:
Відповідно до частини другої підпункту 1 пункту 1 прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо харчових продуктів» (далі – Закон України) від 22.07.2016 № 1602-VII з 20 вересня 2017 року в Україні набули чинності
норми, що передбачають запровадження системи аналізу небезпечних факторів та контролю у критичних точках (НАССР) для потужностей, які провадять діяльність з харчовими продуктами, у складі яких є неперероблені інгредієнти тваринного походження (крім малих потужностей).
Зазначена норма викликає запитання чи підпадають під дію зазначених норм заклади громадського харчування.

Давайте розглянемо докладніше:
• У п. 27 статті 1 Закону України визначено, що закладом громадського харчування є ресторан, бар, кафе, їдальня, закусочна, піцерія, кулінарія, кіоск чи інший заклад, що забезпечує харчуванням невизначену кількість фізичних осіб. Віднесення до закладів громадського харчування не залежить від територіальних ознак (місця) провадження господарської діяльності з громадського харчування та ступеня доступності харчування будь-яким особам.
• У п. 46 статті 1 Закону України визначено, що до неперероблених харчових продуктів відносяться харчові продукти, які не піддавалися ніякій іншій переробці, крім поділу на частини, розрізання, виділення кісток, рублення, ламання, зняття шкіри, чищення, тримінгу, зняття шкарлупи або іншої оболонки, охолодження, замороження та розмороження.

У випадку, якщо заклад громадського харчування провадить діяльність з
харчовими продуктами, у складі яких є неперероблені інгредієнти тваринного походження (яйця курячі, м‘ясо тварин та птиці, мед тощо, які не піддавалися термічній обробці), та не відноситься до категорії малих потужностей, з 20 вересня 2017 року норма про запровадження НАССР стає обов’язковою для такого закладу.

У випадку, якщо заклад громадського харчування провадить діяльність з харчовими продуктами, у складі яких відсутні неперероблені інгредієнти
тваринного походження (усі продукти тваринного походження, які використовуються закладом, були піддані обробці на підприємствах, які мають впроваджені системи виробничого контролю (НАССР) до моменту постачання в заклад громадського харчування - крім малих потужностей) відповідні норми вступають в силу з 20 вересня 2018 року.
Для малих потужностей відповідні норми законодавства набувають обов’язкового характеру з 20 вересня 2019 року.

То як же визначитись, чи належить Ваш заклад громадського харчування до категорії малої потужності чи ні.
Я пропоную звернутись до наведеного в Законі визначення терміну «мала потужність». Виходячи з цього заклад громадського харчування відноситься до малої потужності, якщо він сукупно відповідає наступним критеріям:
1. Постачає харчові продукти кінцевому споживачу.
2. Має не більше ніж десять осіб робочого персоналу.
3. Займає площу не більше ніж 400 м2

ДОВІДКОВО:
Відповідно до чинного законодавства України оператори ринку повинні розробляти, вводити в дію та застосовувати постійно діючі процедури, що засновані на принципах системи аналізу небезпечних факторів та контролю у критичних точках(НАССР), а також забезпечувати належну підготовку з питань застосування постійно діючих процедур, що базуються на принципах системи аналізу небезпечних факторів та контролю у критичних точках, осіб, які є відповідальними за ці процедури, під час виробництва та обігу харчових продуктів.

Тобто:
1. Розробити та затвердити графіки навчання відповідного персоналу, з урахуванням плинності штату свого підприємства,
2. Провести навчання персоналу та забезпечити у останнього мінімально необхідні знання стосовно системи НАССР.
3. Мати докази про проведення навчання (сертифікати, журнали, результати тестів)

ВИСНОВОК:
Невиконання обов’язку щодо впровадження на потужностях постійно діючих процедур, заснованих на принципах системи аналізу небезпечних факторів та контролю у критичних точках (НАССР) тягне за собою накладення штрафу на юридичних осіб - у розмірі від тридцяти до сімдесяти п’яти мінімальних заробітних плат, на фізичних осіб - підприємців - у розмірі від трьох до п’ятнадцяти мінімальних заробітних плат та зупинення роботи потужності.

БУДЬТЕ УВАЖНІ:
Кухні багатьох закладів ресторанного господарства, з метою оптимізації сплати податків, оформлені на фізичних осіб – підприємців, тобто є великий ризик після зупинення роботи потужності отримати ресторан де продається тільки алкоголь.

Шукаю роботу | Переглядів: 1785 | Дата: 22.10.2017 | Коментарі (0)

1.Визначення місій та цілей факультету
2.Вибір стратегії їх досягнення
3.Аналіз середовища (тваринницькі підприємства, аналогічні факультети)
4.Реалізація стратегії через проекти (абітурієнт, наука, дорадництво)
5.Оцінка і контроль виконання

 

 

 

Оголошення | Переглядів: 1228 | Дата: 24.02.2016 | Коментарі (0)

Ти молодий, активний, цілеспрямований, енергійний та хочеш отримати освіту, щоб мати у майбутньому високооплачувану роботу? Тоді це саме для Тебе!

 

Національний університет біоресурсів і природокористування України (м. Київ) оголошує прийом студентів на навчання у 2016 році на факультет тваринництва та водних біоресурсів.

 

Факультет тваринництва та водних біоресурсів здійснює підготовку за денною та заочною формами навчання фахівців освітнього ступеня “Бакалавр” та “ Магістр ” за спеціальностями “Технологія виробництва і переробки продукції тваринництва” та  “Водні біоресурси та аквакультура”.

 

Дисципліни фахового спрямування викладаються на 8 випускових кафедрах факультету:

 

  • біології тварин;
  • технологій виробництва молока та м’яса;
  • технологій у птахівництві, свинарстві та вівчарстві;
  • годівлі тварин та технології кормів ім. П.Д. Пшеничного;
  • генетики, розведення та біотехнології тварин;
  • конярства і бджільництва;
  • аквакультури;
  • гідробіології та іхтіології.

 

Термін навчання за денною формою за освітньо-професійними програмами підготовки бакалаврів на базі загальної середньої освіти складає 4 роки, за заочною 5 років. Для осіб, які мають освітньо-кваліфікаційний рівень молодшого спеціаліста за обраним напрямом підготовки, розроблені та функціонують програми навчання за скороченим терміном. Такі особи при вступі складають фахові вступні випробування безпосередньо у НУБіП України. 

Термін навчання за денною формою за освітньо-професійними програмами підготовки магістрів для осіб, які мають освітньо-кваліфікаційний рівень бакалавра, складає 1,5 років, за заочною – 2 роки.

 

Для вступу на перший курс за освітньо-професійною програмою підготовки фахівців освітньо-кваліфікаційного рівня “Бакалавр” спеціальності “Технологія виробництва і переробки продукції тваринництва” та “Водні біоресурси та аквакультура»” необхідно пройти зовнішнє незалежне оцінювання з наступних дисциплін:

  1. Українська мова та література.
  2. Біологія (профільний предмет).
  3. Історія України/географія/математика/хімія/іноземна мова (один із предметів за вибором вступника).

В Університеті для випускників шкіл діють підготовчі курси до зовнішнього незалежного оцінювання знань з біології, математики, української мови і літератури, хімії, історії України, іноземної мови, географії та фізики. Випускники цих курсів за умови вступу на факультет тваринництва та водних біоресурсів отримують  до 10 додаткових балів.

Переваги навчання на факультеті тваринництва та водних біоресурсів Національного університету біоресурсів і природокористування України:

  1. Університет має статус національного і дослідницького і входить у трійку кращих ВНЗ  м.Києва та десятку кращих в Україні.
  2. Зручне розташування столичного ВНЗ у мальовничому районі Голосієво з розвинутою інфраструктурою.
  3. Потужний науково-педагогічний колектив факультету- навчальний процес забезпечують 3 академіки і член-кореспонденти, 17 докторів наук, професорів, 43 кандидати наук, доценти.
  4. На факультеті наявні програми академічної мобільності студентів, що дає можливість отримання подвійного диплому.
  5. Можливість проходження навчальних і виробничих практик за кордоном - на факультеті підписано і діють 27 угод про співробітництво, зокрема з 9 країнами (США, Німеччина, Франція, Чехія, Данія та ін.) діють програми обміну студентів.
  6. Наявність в Університеті військової кафедри – паралельно з навчанням на факультеті тваринництва та водних біоресурсів можливість отримання звання молодшого лейтенанта.
  7. 100 % забезпеченість житлом у гуртожитку студентів 1 курсу.
  8. Активне та цікаве студентське життя – наявність численних спортивних секцій та гуртків художньої самодіяльності.
  9. Перспективи працевлаштування – можливість після закінчення навчання влаштуватися на роботу на передові підприємства з тваринництва і рибництва як в Україні, так і закордоном.    

 

Факультет тваринництва та водних біоресурсів багатий своєю історією і має потужний науковий потенціал та сильні традиції у підготовці фахівців для галузі тваринництва і рибництва.

Ласкаво просимо!

 

ТВІЙ ВИБІР – ТВОЯ ДОРОГА,

НУБіП УКРАЇНИ – ТВОЯ ПЕРЕМОГА!

 

Наша адреса: 03041 Київ-41, вул. Генерала Родімцева, 19,

НУБіП України, навчальний корпус № 1, факультет тваринництва та водних біоресурсів, кімната №32, 34, 35.

Проїзд від станції метро “Либідська” автобусним маршрутом № 212.

тел. (044) 527 82 58

        (044) 527 89 65

http: nubip.edu.ua

 

Телефони приймальної комісії : (044) 258-42-63, (044) 527-83-08,

(098) 660-08-48, (066) 516-43-52, (063) 804-49-93

Електронна пошта: vstup@nubip.edu.ua, commission@nubip.edu.ua

Оголошення | Переглядів: 888 | Дата: 14.02.2016 | Коментарі (1)

Сільськогосподарське підприємство у Красилівському районі Хмельницької області запрошує на роботу технолога з виробництва продукції тваринництва. Гідна зарплата + забезпечення житлом. Деталі за телефоном 0677752675 (Іван Васильович)
Пропоную роботу | Переглядів: 1592 | Дата: 12.11.2014 | Коментарі (1)

Аграрний Університет Молдови видає науковий журнал «Аграрна наука» (http://www.uasm.md/en/iomal-agrarian-science). який орієнтований на науковців, викладачів, фахівців агропромислового комплексу та суміжних галузей Молдови та зарубіжних країн.
Журнал зареєстрований в каталозі наукових журналів ВСНТР Академії наук Молдови, категорія «В» за спеціальностями: «Аграрні науки», «Ветеринарна медицина», «Економіка», «Техніка»
http://www.cnaa.acad.md/profile publications /
Видання журналу здійснюється з 2005 року періодичністю два номери в рік, він занесений в базу даних наукових робіт електронної бібліотеки eLIBRARY (
http://elibrary.ru) і охоплює наступну тематику:
- Агрономія і екологія;
- Плодоовочівництво і виноградарство, лісівництво і захист рослин;
- Зоотехнія і біотехнологія;
- Інженерія і технологія автотранспорту;
- Кадастр, землевпорядкування та природооблаштування;
- Ветеринарія:
- Економіка і бухгалтерський облік.
Запрошуємо представляти отримані Вами і Вашими співробітниками результати досліджень для публікації в видаваному нами журналі згідно перерахованої тематики.
З вимогами до матеріалів для публікації в журналі «Аграрні науки» можна ознайомитися:
http://www.uasm.md/ro/stiintaagricola

Оголошення | Переглядів: 1770 | Дата: 16.05.2014 | Коментарі (0)

У рамках програми співпраці із вищими навчальними закладами Асоціація виробників молока України проводить набір студентів та випускників в групу стажування (з перспективою подальшого працевлаштування) з кращими спеціалістами України на передових фермах.
За додатковою інформацією звертатися:
тел. +38 097 1473891 — Павло Паламарчук
тел. +38 095 8717788 — Галина Запєвалова

Посилання на оригінальну новину: http://www.milkua.info/uk/companynews/914/

Пропоную роботу | Переглядів: 738 | Дата: 16.05.2014 | Коментарі (0)

Вакансія надана Управлінням АПР Хмельницької області. Вакантна посада технолога з виробництва і переробки продукції тваринництва.
Адреса:
с.Піддубці, Славутського району, Хмельницької обл
З питаннями щодо вакансії звертайтесь до:
Управління АПР
79-46-33, факс: 72-05-96
khm_agro@mitel-ua.com
Пропоную роботу | Переглядів: 1052 | Дата: 31.01.2014 | Коментарі (0)

ля того, щоб створити ефективну систему кадрового забезпечення, компанія "Сварог" активно співпрацює з вищими та професійно-технічними навчальними закладами. Залучення випускників є дуже важливим, оскільки "Сварог" розуміє, що корпорації потрібні нові ідеї, нова енергія та новий погляд.
Програма «Моя кар’єра у Сварозі»
Щороку на базі корпорації проходять практику десятки студентів різних курсів. Практиканти мають чудову можливість не лише поповнити свої знання у різних галузях сільського господарства, але й випробувати свої навики на сучасній закордонній техніці.
Для здібних, активних випускників, які з цікавістю ставляться до своєї роботи та готові до самовдосконалення, ми пропонуємо пройти стажування на наших підприємствах.
Умови та етапи стажування:
    Заповнення анкети
    Співбесіда з керівником напрямку
    Відбір кращих за результатами співбесіди
    Проходження стажування під керівництвом наставника. Наставники (досвідчені спеціалісти) вчать молодих фахівців працювати з технікою і технологіями, допомагають їм стати членами єдиної виробничої команди
    Тривалість стажування — 6 місяців (термін може бути скорочений)
    За період стажування виплачується заробітна плата
    Надається житло
Основними напрямками проходження студентами практик та випускниками стажувань є головні виробничі напрямки діяльності корпорації: рослинництво, тваринництво, садівництво.
Заповнити анкету можна тут.
Джерело: svarog-agro.com

Пропоную роботу | Переглядів: 666 | Дата: 31.01.2014 | Коментарі (0)

Десять найбільш затребуваних роботодавцями навичок випускників:
1. Комунікація. 
2.Робота в команді. 
3. Вміння переконувати.
4.Вміння вирішувати труднощі.  
5. Навик лідерства.
6.Навик організації.
7. Ділова компетенція. Кан
8. Старанність та мотивація.
9. Працювати у стресових ситуаціях.
10. Впевненість у собі.
Пропоную роботу | Переглядів: 707 | Дата: 31.01.2014 | Коментарі (0)

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Пошук
Copyright MyCorp © 2024Зробити безкоштовний сайт з uCoz